Jak myć zęby niemowlakowi?

Niewątpliwie zdajemy sobie sprawę z tego, jak ważna jest higiena jamy ustnej. Sami myjemy zęby przynajmniej dwa razy dziennie, a do tego regularnie chodzimy do dentysty, aby mógł on ocenić ich stan. Dlatego też, warto wiedzieć, że o zęby należy dbać już u niemowlaka, nawet jeśli żadnych małych punkcików na jego dziąsłach jeszcze nie dostrzegamy.

To dlatego, że bakterie mogą przenikać przez dziąsła i osłabiać zalążki zębów, nie mówiąc o tych, które mogą się rozwijać w jamie ustnej i prowadzić do pojawienia się stanów zapalnych czy pleśniawek. W jaki więc sposób dbać o higienę jamy ustnej niemowlaka, tak aby mieć pewność, że robimy to dobrze i jednocześnie, żeby nie było to uciążliwe dla naszego dziecka?

Różne możliwości

Powinniśmy mieć świadomość, że taka higiena jamy ustnej niemowlaka nie jest skomplikowana. Na początek wystarczy, jeśli po każdym karmieniu, nasączymy delikatnie skrawek pieluszki tetrowej, zawiniemy ją na palec i delikatnie przesuniemy nią po dziąsłach naszego dziecka.

W ten sposób usuniemy resztki pokarmu i nie będziemy musieli się martwić, że zacznie on niewłaściwie oddziaływać. Taka higiena jamy ustnej niemowlaka nie jest ani skomplikowana, ani czasochłonna, a to oznacza, że właściwie możemy ją wykonać w każdym miejscu gdzie będziemy się znajdować. Możemy się zaopatrzyć również w specjalną, silikonową nakładkę na palec, którą będziemy przejeżdżać po dziąsłach tak samo jak pieluszką.

Tutaj jednak będziemy mogli dodatkowo masować dziąsła naszej pociechy, co z pewnością przyniesie jej ogromną ulgę w okresie ząbkowania.

Co dalej?

Im większe będzie nasza dziecko, tym ważniejsze będzie to, abyśmy odpowiednio dbali o jego higienę jamy ustnej. Poza tym, przyzwyczajając je od samego początku do takich zabiegów pielęgnacyjnych, łatwiej będzie nam je później do nich przekonać.

Dlatego też warto zwrócić uwagę na specjalne, malutkie szczoteczki do zębów, które są dedykowane właśnie takim niemowlakom. Dzięki nim również łatwiej będzie nam zadbać o higienę jamy ustnej, tym bardziej, że są one tak skonstruowane, aby w żaden sposób nie wyrządzić dziecku krzywdy. Co więcej, mając takie szczoteczki warto wykorzystać ciekawość dziecka i pozwolić, aby trochę samo „myło” zęby.

To także przełoży się na dobre nawyki w przyszłości. Pamiętajmy, że o higienę jamy ustnej należy dbać już od samego początku. Nawet jeśli nasze dziecko jeszcze nie ma zębów, a jego jedynym posiłkiem jest mleko.

Ono również może się osadzać na dziąsłach i nieusuwane, może prowadzić do wielu problemów.

pręt walcowany https://pl.bolzonigroup.com/