Ryzyko zakrzepicy żylnej przy antykoncepcji hormonalnej

Nie wszystkie kobiety wiedzą, że stosowanie antykoncepcji hormonalnej zwiększa ryzyko zachorowania na zakrzepicę żylną. Co więcej, zdiagnozowana zakrzepica jest istotnym przeciwwskazaniem do stosowania tej metody antykoncepcji i przestrzegają o tym wszystkie ulotki dołączane do tabletek antykoncepcyjnych. Badania wykazały, że działanie leków hormonalnych wpływa na czynniki genetyczne, powodując zwiększoną skłonność do tworzenia zakrzepów. Lekarze uważają, że doustna antykoncepcja hormonalna bezpośrednio wpływa na równowagę układu krzepnięcia krwi.

Sinupret

Uznano, że to progesteron, który zawarty jest w tabletce antykoncepcyjnej, zwiększa ryzyko wystąpienia zakrzepicy żylnej. Jednakże młodym, zdrowym kobietom, które nie palą papierosów, nie powinno to spędzać snu z powiek. Szacuje się że na 6,5 tys. kobiet stosujących pigułki przez rok, odnotowuje się jeden przypadek zachorowania.

Niezwykle ważna jest konsultacja ginekologiczna przed rozpoczęciem stosowania antykoncepcji hormonalnej oraz wykluczenie chorób związanych z krzepliwością krwi.

stomatologia estetyczna poznań operacja przepukliny pachwinowej cena