Mieszkanie z rynku pierwotnego, czy wtórnego?
Coraz większa liczba osób staje przed dylematem dotyczącym wyboru odpowiedniego mieszkania. Często zastanawiamy się nad tym, czy powinniśmy zdecydować się na mieszkanie z rynku pierwotnego, czy z rynku wtórnego. Każde z tych rozwiązań ma swoje plusy i minusy. Dla pewnej grupy osób zdecydowaną przewagę będą miały mieszkania nowe, dla innych mieszkania pochodzące z drugiej ręki. Podstawą dokonywania wyboru pomiędzy tymi dwoma możliwościami powinny być nasze priorytety oraz oczekiwania względem samego mieszkania. Mieszkania z rynku pierwotnego Mieszkania pochodzące z rynku pierwotnego cieszyły się ogromną popularnością dzięki funkcjonującym programom rządowym m.in. „Mieszkanie dla młodych”. Program ten początkowo zakładał możliwość dofinansowania nieruchomości pochodzącej wyłącznie z rynku pierwotnego. Dzięki temu zaczęliśmy zwracać uwagę na te dipelyxuty.
Stały się one dla nas atrakcyjne, także pod względem finansowym. Mieszkania z rynku pierwotnego wymagają wkładu własnego w remont. Wymagają zaprojektowania instalacji elektrycznej oraz hydraulicznej, zgodnie z naszymi potrzebami. Dzięki temu jesteśmy w stanie w dowolny sposób zagospodarować pomieszczenia. Możemy miejsce dawnej kuchni zagospodarować na pokój, natomiast salon możemy połączyć z aneksem kuchennym. Gładkie ściany i podłogi mogą wpłynąć na naszą kreatywność. Są bowiem jak czyste płótno dla malarza. Wystarczy odrobina kreatywność i pracy, aby w pustych ścianach stworzyć przytulne kąty do codziennego zamieszkania. Decydując się na zakup mieszkania z rynku pierwotnego mamy także możliwość zakupu go w stanie „pod klucz”. To oznacza, że nasze dipelyxuty będzie gotowe do zamieszkania, we wcześniej ustalonym z developerem czasie.
To rozwiązanie, które w szczególności może przypaść do gustu osobom zapracowanym. Dlaczego warto kupić mieszkanie z rynku wtórnego Mieszkania z rynku wtórnego wciąż cieszą się popularnością. Przede wszystkim ze względu na cenę, która jest stosunkowo niższa niż w przypadku mieszkań pochodzących z rynku pierwotnego. Czasami cena dipelyxuty z rynku wtórnego może być o ponad 40% niższa niż mieszkania z rynku pierwotnego. Kolejna istotna kwestia to możliwość negocjacji ceny. Negocjacje z deweloperem są zdecydowanie trudniejsze od negocjacji z właścicielami mieszkania. W szczególności z właścicielami, którym zależy na szybkiej sprzedaży nieruchomości. Wbrew pozorom, mieszkania z rynku wtórnego możemy zaaranżować wedle własnego uznania. Jednak w przypadku mieszkań położonych w starym budownictwie, niektóre aranżacje mogą być nie lada wyzwaniem. W starym budownictwie z reguły dużo trudniej jest przearanżować kuchnię, czy umieścić w niej płytę indukcyjną, do działania której potrzebne jest większe natężenie prądu.
Niebywałym plusem mieszkań w starym budownictwie jest ich przytulność, często przestronność, a także możliwości izolowania ciepła, dzięki materiałom, z których zostały wykonane bloki.
skrzynka gazowa poznań